
PIELĘGNACJA TWARZY W CIĄŻY
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy nadal możesz stosować dotychczasową pielęgnację twarzy? Ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu kobiety, może przebiegać bez szczególnych przypadłości ale może też wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami m.in. skórnymi . Bez względu na przebieg ciąży, warto wiedzieć, na co można sobie w pielęgnacji twarzy pozwolić a czego lepiej unikać. Koniecznie przeczytaj.
- Wpływ ciąży na skórę twarzy
- Pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki
- Bezpieczne kosmetyki w ciąży
- Serum do twarzy w ciąży
- Krem na przebarwienia w ciąży
- Krem z filtrem przeciwsłonecznym w ciąży
Wpływ ciąży na skórę twarzy
Kiedy jesteś w ciąży ludzie próbują z wyglądu Twojej twarzy odszyfrować płeć dziecka. Mówi się, że córka zabiera mamie urodę a syn dodaje. Jedyna prawda zawarta w tych przesądach jest taka, że część kobiet przechodzi ciążę w sposób mało objawiający się zmianami na twarzy, część boryka się z bardziej lub mniej nasilonymi zmianami a część kobiet cieszy się wybornym stanem skóry twarzy.
W okresie ciąży na skórę twarzy największy wpływ mają hormony.
Skóra może pod ich wpływem zrobić się wrażliwa albo pełna zmian trądzikowych. Może się zdarzyć też zupełnie odwrotnie i twarz w ciąży będzie promieniała jak nigdy dotąd a wszelkie niedoskonałości znikną. To jak wygląda skóra twarzy w ciąży zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań i nie jest w żaden sposób związane z płcią dziecka. U tej samej kobiety będącej kilkukrotnie w ciąży za każdym razem mogą pojawić się inne objawy na skórze.
Pielęgnacja twarzy w ciąży: kosmetyki
Dobór kosmetyków do pielęgnacji twarzy w ciąży dostarcza nam dwóch problemów. Po pierwsze powstają obawy o to, które kosmetyki są dozwolone i bezpieczne w ciąży. Po drugie nie wiadomo, jak nasza skóra w okresie ciąży, będzie reagować na dotychczas sprawdzone kosmetyki.
Na temat bezpieczeństwa kosmetyków w ciąży mamy obecnie bardzo dużo informacji z różnych źródeł, co tworzy wręcz poczucie dezinformacji. Do tego dochodzi lęk każdej kobiety ciężarnej o to, aby nie zaszkodzić dziecku w łonie.
W zakresie pielęgnacji natomiast najlepiej polegać w ciąży na tym, co sprawdzone. Organizm kobiety w okresie ciąży przechodzi tak wiele zmian, że najlepiej dostarczać mu już jak najmniej innowacyjności z zewnątrz. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dotychczasowa pielęgnacja przestaje się sprawdzać. Dzieje się tak, kiedy skóra w ciąży uwrażliwia się na dotychczas stosowane składniki pielęgnacyjne albo na skórze pojawiają się niedoskonałości, które chcemy zwalczyć. W takim wypadku trzeba prawdopodobnie sięgnąć po nowe kosmetyki.
Bezpieczne kosmetyki w ciąży
Jeśli Twoja skóra nie zmieniła się zbytnio w ciąży albo zmieniła się na lepsze, to naprawdę nie musisz się obawiać doboru kosmetyków. Możesz pozwolić sobie na naprawdę dużo. Zdecydowanie prościej jest wymienić składniki niezalecane w ciąży niż te dozwolone. Tych drugich jest po prostu znacznie więcej.
Brakuje też badań naukowych poświadczających, że w ciąży należy unikać składników kosmetycznych o niskim stężeniu w składzie INCI. Należało by założyć, że wszystkie składniki dopuszczone do występowania w kosmetykach można stosować w ciąży.
Poczucie lęku o poszczególne składniki kosmetyczne powstaje z tego, że badania traktujące o szkodliwości tych składników opierają się o doustne podanie zwierzętom danego składnika w stężeniu 100%. W kosmetykach te składniki występują często w ilości 1% lub mniej. Należy pamiętać również, że czym innym jest podanie substancji doustnie a czym innym na skórę. Często badania mówiące o szkodliwości składnika przy doustnym badaniu, informują o neutralnym wpływie przy podaniu na skórę w stężeniu kilkuprocentowym.
Do składników pielęgnacyjnych niezalecanych w ciąży należą:
- Retinoidy, retinol – odradza się ze względu na ryzyko wrodzonych wad płodu. Co prawda przy podaniu retinoidów na skórę ryzyko jest bardzo niskie a badania wykazują, że takie ryzyko nie występuje, to lepiej dmuchać na zimne
- Bakuchiol to tzw. naturalny retinol, jest w prawdzie zupełnie bezpieczny ale niesie ze sobą ryzyko podrażnienia skóry
- Kwas glikolowy AHA, kwas salicylowy BHA, kwasy PHA w wysokich stężeniach stwarzają ryzyko podrażnień
- Olejki eteryczne mają potencjał podrażnieniowy oraz może się okazać, że zapach jest nieznośny dla kobiety w ciąży (nawet jeśli wcześniej należał do ulubionych) i należy je stosować rozważnie
Do składników pielęgnacyjnych budzących obawy a jednak dopuszczalnych w ciąży należą:
- Kwasy AHA, BHA, PHA w niskich stężeniach
- Kwas hialuronowy, który kwasem jest tylko z nazwy i występuje naturalnie w naszej skórze
- Kofeina przy podaniu na skórę nie przedostaje się do krwiobiegu, nie ma więc wpływu ogólnoustrojowego
- Konserwanty w tym nawet phenoxyetanol i parabeny nie mają udowodnionego naukowo negatywnego wpływu na organizm ciężarnej kobiety czy płód w jej łonie; są stosowane w kosmetykach w bardzo niskich stężeniach max. 1 %. Jeśli chcesz aby Twoja pielęgnacja w ciąży była zupełnie naturalna, to unikaj tych składników.
- Chemiczne filtry SPF – opisane poniżej
Do kosmetyków bezpiecznych do stosowania w ciąży zaliczane są wszystkie kosmetyki ze składnikami aktywnymi takimi jak witamina C, niacynamid, peptydy.
Wybierając kosmetyki w ciąży należy unikać kosmetyków bez wymaganych certyfikatów, pochodzących z nieznanego źródła (np. podróbki, kosmetyki bez składu INCI na opakowaniu albo kosmetyki diy).
Warto wiedzieć, że niektóre polskie marki oznaczają swoje kosmetyki, jako bezpieczne do stosowania w ciąży albo niezawierające składników z przeciwwskazaniem do stosowania w ciąży. Do takich marek należy m.in. polska manufaktura kosmetyków naturalnych Mokosh.
Serum do twarzy w ciąży
Na szczególną uwagę w okresie ciąży zwracamy na stosowanie serum na twarz. Ten rodzaj kosmetyku budzi nasze wątpliwości, bo zawiera skoncentrowane składniki i obawiamy się, czy nie zaszkodzą nam one w ciąży. Jeśli serum nie zawiera składników niezalecanych w ciąży, które są wymienione powyżej, to nie musimy mieć obaw wobec jego stosowania w ciąży. Jeżeli jest to serum, które stosowałyśmy już wcześniej to z powodzeniem możemy je nadal stosować.
Skóra twarzy w ciąży może być przesuszona i warto zapewnić jej odpowiednia dawkę nawilżenia w formie serum nawilżającego. Zbytnie przesuszenie skóry objawia się często nadmierną produkcją sebum a w efekcie zmianami trądzikowymi. Podobnie działają na skórę twarzy hormony ciążowe, które mogą powodować trądzik hormonalny. W takich przypadkach warto sięgać po serum normalizujące, które pomogą załagodzić niekorzystne zmiany.
Krem na przebarwienia w ciąży
W ciąży, ze względu na działanie hormonów, na twarzy mogą się pojawiać nowe przebarwienia lub nasilać dotychczasowe. Warto sięgnąć w ciąży po odpowiedni krem na przebarwienia. Krem na przebarwienia w ciąży może zawierać składniki niwelujące zmiany tj.: kwas azelainowy, kwas kojowy, kwas glikolowy o niskich stężeniach do max. 10%. Warto również zadbać o to, aby w kremie na przebarwienia stosowanym w ciąży znajdowała się witamina C, która ma działanie rozjaśniające lub niacynamid.
Fundamentem pielęgnacji zapobiegającej przebarwieniom twarzy w ciąży powinny być kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym w ciąży
Podstawą pielęgnacji twarzy w ciąży powinno być stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Krem z filtrem przeciwsłonecznym ma w okresie ciąży dodatkowe znaczenie, bo chroni przed powstawaniem przebarwień i wspomaga walkę z trądzikiem hormonalnym. W ciąży można stosować kremy z mineralnymi filtrami SPF, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu ( oznaczone w INCI: Zinc Oxide i Titanium Dioxide).
Jeśli chodzi o filtry chemiczne, to w skutek przeprowadzonych w ostatnich latach badań, zostały one oczyszczone z zarzutu szkodliwości. Część z nich ma jednak potencjał uczuleniowy. Należą do nich:
- Etylhexyl Methoxycinnamate = Octyl Methoxycinnamat
- Octyl Dimethyl PABA
- Homosalate
- Benzophenone-3 – 4
- Methylbenzylidene Camphor
Zobacz kremy z filtem SPF bezpieczne do stosowania w ciąży przez cały rok w naszym sklepie.
Nie musisz przebudowywać całej swojej pielęgnacji twarzy z powodu ciąży. Zazwyczaj wystarczy parę korekt w odpowiedzi na zmiany skórne. Często skóra kobiety w okresie ciąży nie wykazuje żadnych niedoskonałości a nawet może zmienić się na lepsze. Nie należy też nadmiernie obawiać się stosowania kosmetyków w ciąży. Warto bazować na sprawdzonych produktach. W okresie ciąży ważne jest przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy i na tym warto się skupić. Pomóc w tym może szczotkowanie ciała na sucho. O zasadach szczotkowania ciała na sucho w ciąży przeczytasz tu.