0,00 zł (0) Twój koszyk
do kasy suma: 0,00 zł
Pielęgnacja twarzy w ciąży 0
Pielęgnacja twarzy w ciąży

PIELĘGNACJA TWARZY W CIĄŻY

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy nadal możesz stosować dotychczasową pielęgnację twarzy? Ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu kobiety, może przebiegać bez  szczególnych przypadłości  ale może też wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami m.in. skórnymi . Bez względu na przebieg ciąży, warto wiedzieć, na co można sobie w pielęgnacji twarzy pozwolić a czego lepiej unikać.  Koniecznie przeczytaj.

 1. Wpływ ciąży na skórę twarzy
 2. Pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki
 3. Bezpieczne kosmetyki w ciąży
 4. Serum do twarzy w ciąży
 5. Krem na przebarwienia w ciąży
 6. Krem z filtrem przeciwsłonecznym w ciąży

Wpływ ciąży na skórę twarzy

Kiedy jesteś w ciąży ludzie próbują z wyglądu Twojej twarzy odszyfrować płeć dziecka. Mówi się, że córka zabiera mamie urodę a syn dodaje. Jedyna prawda zawarta w tych przesądach jest taka, że część kobiet przechodzi ciążę w sposób mało objawiający się zmianami na twarzy, część boryka się z bardziej lub mniej nasilonymi zmianami a część kobiet cieszy się wybornym stanem skóry twarzy.

W okresie ciąży na skórę twarzy największy wpływ mają hormony.

Skóra może pod ich wpływem zrobić się wrażliwa albo pełna zmian trądzikowych. Może się zdarzyć też zupełnie odwrotnie i twarz w ciąży będzie promieniała jak nigdy dotąd a wszelkie niedoskonałości znikną. To jak wygląda skóra twarzy w ciąży zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań i nie jest w żaden sposób związane z płcią dziecka. U tej samej kobiety będącej kilkukrotnie w ciąży za każdym razem mogą pojawić się inne objawy na skórze.

Pielęgnacja twarzy w ciąży: kosmetyki

Dobór kosmetyków do pielęgnacji twarzy w ciąży dostarcza nam dwóch problemów. Po pierwsze powstają obawy o to, które kosmetyki są dozwolone i bezpieczne w ciąży. Po drugie nie wiadomo, jak nasza skóra w okresie ciąży, będzie reagować na dotychczas sprawdzone kosmetyki.

Na temat bezpieczeństwa kosmetyków w ciąży mamy obecnie bardzo dużo informacji z różnych źródeł, co tworzy wręcz poczucie dezinformacji.  Do tego dochodzi lęk każdej kobiety ciężarnej o to, aby nie zaszkodzić dziecku w łonie.

W zakresie pielęgnacji natomiast najlepiej polegać  w ciąży na tym, co sprawdzone. Organizm kobiety w okresie ciąży przechodzi tak wiele zmian, że najlepiej dostarczać mu już jak najmniej innowacyjności z zewnątrz. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dotychczasowa pielęgnacja przestaje się sprawdzać. Dzieje się tak, kiedy skóra w ciąży uwrażliwia się na dotychczas stosowane składniki pielęgnacyjne albo na skórze pojawiają się niedoskonałości, które chcemy zwalczyć.  W takim wypadku trzeba prawdopodobnie sięgnąć po nowe kosmetyki.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży

Jeśli Twoja skóra nie zmieniła się zbytnio w ciąży albo zmieniła się na lepsze, to naprawdę nie musisz się obawiać doboru kosmetyków. Możesz pozwolić sobie na naprawdę dużo. Zdecydowanie prościej  jest wymienić składniki niezalecane w ciąży niż te dozwolone. Tych drugich jest po prostu znacznie więcej.

Brakuje też badań naukowych poświadczających, że w ciąży należy unikać składników kosmetycznych o niskim stężeniu w składzie INCI. Należało by założyć, że wszystkie składniki dopuszczone do występowania w kosmetykach można stosować w ciąży.

Poczucie lęku o poszczególne składniki kosmetyczne powstaje z tego, że badania traktujące o szkodliwości tych składników opierają się o doustne podanie zwierzętom danego składnika w stężeniu 100%. W kosmetykach te składniki występują często w ilości 1% lub mniej. Należy pamiętać również, że czym innym jest podanie substancji doustnie a czym innym na skórę. Często badania mówiące o szkodliwości składnika przy doustnym badaniu, informują o neutralnym wpływie przy podaniu na skórę w stężeniu kilkuprocentowym.

Do składników pielęgnacyjnych niezalecanych w ciąży należą:

 • Retinoidy, retinol – odradza się ze względu na ryzyko wrodzonych wad płodu. Co prawda przy podaniu retinoidów na skórę ryzyko jest bardzo niskie a badania wykazują, że takie ryzyko nie występuje, to lepiej dmuchać na zimne
 • Bakuchiol to tzw. naturalny retinol, jest w prawdzie zupełnie bezpieczny ale niesie ze sobą ryzyko podrażnienia skóry
 • Kwas glikolowy AHA, kwas salicylowy BHA, kwasy PHA w wysokich stężeniach stwarzają ryzyko podrażnień
 • Olejki eteryczne mają potencjał podrażnieniowy oraz może się okazać, że zapach jest nieznośny dla kobiety w ciąży (nawet jeśli wcześniej należał do ulubionych) i należy je stosować rozważnie

 

Do składników pielęgnacyjnych budzących obawy a jednak dopuszczalnych w ciąży należą:

 • Kwasy AHA, BHA, PHA w niskich stężeniach
 • Kwas hialuronowy, który kwasem jest tylko z nazwy i występuje naturalnie w naszej skórze
 • Kofeina przy podaniu na skórę nie przedostaje się do krwiobiegu, nie ma więc wpływu ogólnoustrojowego
 • Konserwanty w tym nawet phenoxyetanol i parabeny nie mają udowodnionego naukowo negatywnego wpływu na organizm ciężarnej kobiety czy płód w jej łonie; są stosowane w kosmetykach w bardzo niskich stężeniach max. 1 %. Jeśli chcesz aby Twoja pielęgnacja w ciąży była zupełnie naturalna, to unikaj tych składników.
 • Chemiczne filtry SPF – opisane poniżej

Do kosmetyków bezpiecznych do stosowania w ciąży zaliczane są wszystkie kosmetyki ze składnikami aktywnymi takimi jak witamina C, niacynamid, peptydy.

Wybierając kosmetyki w ciąży należy unikać kosmetyków bez wymaganych certyfikatów, pochodzących z nieznanego źródła (np. podróbki, kosmetyki bez składu INCI na opakowaniu albo kosmetyki diy).

Warto wiedzieć, że niektóre polskie marki oznaczają swoje kosmetyki, jako bezpieczne do stosowania w ciąży albo niezawierające składników z przeciwwskazaniem  do stosowania  w ciąży. Do takich marek należy m.in. polska manufaktura kosmetyków naturalnych Mokosh

Serum do twarzy w ciąży

Na szczególną uwagę w okresie ciąży zwracamy na stosowanie serum na twarz. Ten rodzaj kosmetyku budzi nasze wątpliwości, bo zawiera skoncentrowane składniki i obawiamy się, czy nie zaszkodzą nam one w ciąży. Jeśli serum nie zawiera składników niezalecanych w ciąży, które są wymienione powyżej, to nie musimy mieć obaw wobec jego stosowania w ciąży. Jeżeli jest to serum, które stosowałyśmy już wcześniej to  z powodzeniem możemy je nadal stosować.

Skóra twarzy w ciąży może być przesuszona i warto zapewnić jej odpowiednia dawkę nawilżenia w formie serum nawilżającego. Zbytnie przesuszenie skóry objawia się często nadmierną produkcją sebum a w efekcie zmianami trądzikowymi. Podobnie działają na skórę twarzy hormony ciążowe, które mogą powodować trądzik hormonalny. W takich przypadkach warto sięgać po serum normalizujące, które pomogą załagodzić niekorzystne zmiany.

Krem na przebarwienia w ciąży

W ciąży, ze względu na działanie hormonów, na twarzy mogą się pojawiać nowe przebarwienia lub nasilać dotychczasowe. Warto sięgnąć w ciąży po odpowiedni krem na przebarwienia. Krem na przebarwienia w ciąży może zawierać składniki niwelujące zmiany tj.: kwas azelainowy, kwas kojowy, kwas glikolowy o niskich stężeniach do max. 10%. Warto również zadbać o to, aby w kremie na przebarwienia stosowanym w ciąży znajdowała się witamina C, która ma działanie rozjaśniające lub niacynamid.

Fundamentem pielęgnacji zapobiegającej przebarwieniom twarzy w ciąży powinny być kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym w ciąży

Podstawą pielęgnacji twarzy w ciąży powinno być stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Krem z filtrem przeciwsłonecznym ma w okresie ciąży dodatkowe znaczenie, bo chroni przed powstawaniem przebarwień i wspomaga walkę z trądzikiem hormonalnym. W ciąży można stosować kremy z mineralnymi filtrami SPF, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu ( oznaczone w INCI: Zinc Oxide i Titanium Dioxide).

Jeśli chodzi o filtry chemiczne, to w skutek przeprowadzonych w ostatnich latach badań, zostały one oczyszczone z zarzutu szkodliwości. Część z nich ma jednak potencjał uczuleniowy. Należą do nich:

 • Etylhexyl Methoxycinnamate = Octyl Methoxycinnamat
 • Octyl Dimethyl PABA
 • Homosalate
 • Benzophenone-3 – 4
 • Methylbenzylidene Camphor

 

Zobacz kremy z filtem SPF bezpieczne do stosowania w ciąży przez cały rok w naszym sklepie.

Nie musisz przebudowywać całej swojej pielęgnacji twarzy z powodu ciąży. Zazwyczaj wystarczy parę korekt w odpowiedzi na zmiany skórne. Często skóra kobiety w okresie ciąży nie wykazuje żadnych niedoskonałości a nawet może zmienić się na lepsze. Nie należy też nadmiernie obawiać się stosowania kosmetyków w ciąży. Warto bazować na sprawdzonych produktach. W okresie ciąży ważne jest przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy i na tym warto się skupić. Pomóc w tym może szczotkowanie ciała na sucho. O zasadach szczotkowania ciała na sucho w ciąży przeczytasz tu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl