Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy – jak robić to prawidłowo?
Każdego dnia starannie wybierasz produkty spożywcze, bo chcesz być zdrowa, czuć się dobrze i lekko. Dbasz o dietę i aktywność fizyczną. Twoje ciało z pewnością jest Ci za to wdzięczne. Podobnej troski oczekuje od Ciebie skóra twarzy.
Wiesz dobrze, że zadbana i promienna cera jest Twoją najlepszą wizytówką. Dzięki niej czujesz się dobrze i jesteś bardziej pewna siebie. Musisz jednak wiedzieć, że piękna skóra nie zawsze jest darem od matki natury. Czasami musimy o nią zadbać sami.
Codzienna pielęgnacja to jedno. Równie ważne jest systematyczne oczyszczanie twarzy – nie tylko z makijażu, ale również z sebum, potu, bakterii i różnego rodzaju zanieczyszczeń, które każdego dnia osiadają na skórze. Oczyszczenie twarzy możesz wykonać u kosmetyczki lub w zaciszu własnego domu. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest istotne?
Twoja skóra każdego dnia bardzo ciężko pracuje. W zależności od warunków atmosferycznych, stresu i wielu innych czynników, pory nieustannie się rozszerzają i kurczą. Dodatkowo w naskórku znajdują się gruczoły potowe i łojowe, które są odpowiedzialne na chłodzenie i natłuszczanie skóry. W sezonie letnim pracują na najwyższych obrotach.
Prawda jest taka, że każdego dnia na Twojej skórze gromadzi się wiele zanieczyszczeń w postaci sebum, potu, pozostałości po makijażu. Bez systematycznego oczyszczania twarzy dość szybko pojawią się rozmaite niedoskonałości.
Nadmiar sebum prowadzi do zatykania porów, w efekcie czego skóra traci naturalny blask, zaczynają pojawiać się zaskórniki i stany zapalne. Wszelkie pozostawione zanieczyszczenia stają się pożywką dla bakterii, które powodują trądzik. Z kolei osadzające się na naskórku toksyny, przyspieszają proces starzenia się skóry.
Warto w tym miejscu dodać, że zanieczyszczona skóra nie chłonie składników odżywczych zawartych w kosmetykach. Co za tym idzie, ich skuteczność znacząco spada. Dopiero oczyszczona skóra jest w stanie efektywnie przyjąć krem, serum, maseczki, itp.
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki vs domowe oczyszczanie
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki lub w domowym zaciszu pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zaskórniki, wągry oraz inne niedoskonałości. Celem zabiegu jest odświeżenie skóry i poprawienie jej wyglądu.
Jeżeli chodzi o profesjonalne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki, to w ofercie większości salonów znajdują się zabiegi dedykowane każdemu rodzajowi cery. Wśród najbardziej popularnych znajdują się peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny oraz mikrodermabrazja diamentowa.
Kawitacja, czyli peeling kawitacyjny to nowoczesny i bezbolesny zabieg oczyszczania twarzy, który opiera się na działaniu ultradźwięków. Usuwa zanieczyszczenia i martwy naskórek. Ponadto odświeża skórę i pobudza do produkcji włókien kolagenowych. Ze względu na nieinwazyjny charakter, jest to zabieg odpowiedni dla każdej skóry – nawet bardzo delikatnej i wrażliwej.
Peelingi chemiczne to zabiegi silnie złuszczające naskórek, które wykorzystują działanie kwasów AHA i BHA. Zwykle wykorzystuje się tu kwas salicylowy, glikolowy, mlekowy lub migdałowy.
Mikrodermabrazja z kolei jest zabiegiem mechanicznego złuszczania naskórka. Nie tylko oczyszcza, ale i pomaga zwalczyć wiele problemów skórnych. Polecana jest osobom z cerą tłustą i mieszaną oraz z zaskórnikami i rozszerzonymi porami.
Zdecydowanie największą popularnością wciąż cieszy się manualne oczyszczanie twarzy, które z powodzeniem można przeprowadzić nie tylko w salonie kosmetycznym, ale także samodzielnie we własnym domu.
Czy oczyszczanie twarzy w domu jest trudne? Nie! Domowa pielęgnacja może być równie skuteczna, co ta w gabinecie kosmetycznym! Ale pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujesz, a cały proces przeprowadzisz krok po kroku. Tak jak powinno się to robić. Wówczas sukces gwarantowany!
Pamiętaj tylko o odpowiednich kosmetykach. Potrzebny Ci będzie preparat do demakijażu. Może to być pielęgnacyjny olejek lub płyn micelarny. Przyda się również preparat do mycia twarzy, np. żel lub pianka. Niezbędny będzie tonik, gdyż tonizowanie jest równie ważnym elementem całego procesu jak oczyszczanie.
Oczyszczania nie przeprowadzisz bez peelingu. Proponujemy wybrać enzymatyczny, odpowiedni do każdego rodzaju skóry. Jest to kontrolowany i bezpieczny proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka.
Nie zapomnij o maseczce. Najlepiej wybierz coś lekkiego, np. maseczkę bionawilżającą. Przyda się również maseczka z glinki, która oczyści i odżywi skórę, i krem – najlepiej nawilżający.
Manualne oczyszczanie twarzy w domu – krok po kroku
Oczyszczanie całej twarzy w domu nie jest trudne. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces tak, aby na końcu Twoja skóra była dokładnie oczyszczona, gładka i wolna od zanieczyszczeń.
Demakijaż i mycie twarzy
Pierwszym krokiem manualnego oczyszczania twarzy w domu jest dokładny demakijaż. Wybierz kosmetyki do oczyszczania: olejek do demakijażu, np. Róża-Malina od Ministerstwa Dobrego Mydła, który nie podrażnia, nie zatyka porów, reguluje wydzielanie sebum i skutecznie oczyszcza twarz, nawet z wodoodpornego makijażu.
Następnie umyj twarz za pomocą żelu do mycia, np. Czarna Porzeczka & Słonecznik od Nova Kosmetyki i dokładnie osusz ją ręcznikiem – papierowym lub bawełnianym (obowiązkowo świeżo wypranym, żeby nie przenieść na skórę bakterii).
Tonizacja
Etap oczyszczania masz za sobą. Kolejny krok to tonizacja. Nigdy go nie pomijaj. Tonik pomaga odzyskać skórze prawidłowe pH. Kosmetyk możesz zaaplikować na twarz w dwojaki sposób. Możesz jego niewielką ilość nałożyć na wnętrze dłoni i wklepać w skórę lub użyć do tego wacika.
Zamiast jednorazowych wacików, wybierz płatki wielorazowego użytku. Są delikatne, ekologiczne, a zarazem niezwykle trwałe. W ofercie My Wy Eko znajdziesz wielorazowe, bambusowe płatki kosmetyczne Veoli Botanica. My je uwielbiamy i jesteśmy pewni, że i Tobie przypadną do gustu.
Peeling – złuszczanie
Czas na peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka! Proponujemy peeling enzymatyczny (np. Sylveco, Orientana lub Dermika – wszystkie dostępne w drogerii My Wy Eko). Pozbycie się martwego naskórka sprawi, że Twoja skóra stanie się jeszcze lepiej oczyszczona, a zatkane ujścia gruczołów łojowych zostaną odblokowane.
Jak stosować peeling? Niewielką ilość preparatu nanieś na twarz i pozostaw na kilka minut. Następnie wykonaj delikatny masaż twarzy i na koniec zmyj kosmetyk letnią wodą. Kosmetyk warto stosować 1-2 razy w tygodniu.
Maseczka na twarz
To jeszcze nie koniec. Teraz przyszedł czas na maseczkę. Doskonale sprawdzi się tu maska w płacie, np. intensywnie nawilżająca. Proponujemy maskę Water Balance od Bielendy lub maseczkę bionawilżającą od Dermiki (obydwie w ofercie My Wy Eko).
Mechaniczne oczyszczanie skóry
Czas przejść do mechanicznego oczyszczenia skóry i pozbycia się wągrów oraz zaskórników. Nie rób tego bez przygotowania skóry! Zagotuj wodę i wlej ją do miski. Chwilkę odczekaj tak, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka. Jeśli chcesz, możesz dodać zioła lub olejki eteryczne. Proponujemy antybakteryjny i przeciwzapalny rumianek lub lawendę o działaniu odświeżającym, odkażającym i relaksującym.
Pochyl się nad naczyniem, zachowując bezpieczną odległość, a głowę przykryj ręcznikiem. Wytrzymaj 10 minut. Taka „parówka” otwiera pory, dzięki czemu skóra jest wyraźne gotowa na usunięcie z niej zalegającego sebum, łoju i innych zanieczyszczeń.
Odżywienie skóry
Czas na etap końcowy. Ostatni krok polega na odżywieniu skóry. Nałóż maseczkę z glinki, która uspokoi skórę i odpowiednio ją odżywi. Całość zakończ nałożeniem na skórę kremu nawilżającego. Idealnie sprawdzi się tu lekki, kojący krem nawilżający z bareMinerals, którego wegańska formuła zawiera wodę kokosową i mleczko kokosowe o właściwościach nawilżających i wygładzających. Dodatkowo zawarta w kremie opuncja koi skórę i dostarcza jej antyoksydantów.